Organizatorzy

Biblioteka Publiczna
W Książu WielkopolskimGłównodowodząca
Marlena GrewlingStowarzyszenie
Nasza Gmina


WŁOŚCIEJEWKI. Ślady zmian


4. edycja pleneru fotograficznego w Książu Wielkopolskim
30 kwietnia - 1 maja 2016

Włościejewki

Włościejewki to wieś w powiecie śremskim, położona 4 kilometry na południowy zachód od Książa Wielkopolskiego, z zabytkowym kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wzniesionym na początku XVI w.

Jedna z legend wspomina o kościele z cmentarzem, który zapadł się i tylko nieraz słuchać było dźwięk dzwonów. W jeziorze tym kąpała się później pewna służąca. Na swoim warkoczu wyciągnęła kościelny dzwon z wody i objawiła się jej Matka Boska. Podobno, gdy dziewczyna umarła, serce dzwonu pękło i nawet po naprawie w Niemczech dzwon nie bił już tak pięknie jak dawniej. A po objawieniu pozostał cudowny kamień ze śladami stóp Matki Boskiej. Wmurowano go w zewnętrzną wschodnią ścianę kościoła. Do dziś odwiedzający przypisują mu moc uzdrawiającą.

We wsi jest dwór z końca XVIII w. zbudowany przez Krzyżanowskich, a przebudowany przez Niegolewskich, położony w parku krajobrazowym z bogatym drzewostanem, oraz pozostałości zabudowań folwarcznych. Kraobraz wokół jest niezwykle malowniczy: las, zielone pagórki, tajemnicze leśne jezioro.

(C)Stowarzyszenie Nasza Gmina, Charłub 2016. All Rights Reserved

tak było  |   o plenerze  |   włościejewki  |   uczestnicy  |   porządek pleneru  |   kontakt

gir@ffe