Włościejewki
Włościejewki to wieś w powiecie śremskim, położona 4 kilometry na południowy zachód od Książa Wielkopolskiego, z zabytkowym kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wzniesionym na początku XVI w.
Jedna z legend wspomina o kościele z cmentarzem, który zapadł się i tylko nieraz słuchać było dźwięk dzwonów. W jeziorze tym kąpała się później pewna służąca. Na swoim warkoczu wyciągnęła kościelny dzwon z wody i objawiła się jej Matka Boska. Podobno, gdy dziewczyna umarła, serce dzwonu pękło i nawet po naprawie
w Niemczech dzwon nie bił już tak pięknie jak dawniej. A po objawieniu pozostał cudowny kamień ze śladami stóp Matki Boskiej. Wmurowano go w zewnętrzną wschodnią ścianę kościoła. Do dziś odwiedzający przypisują mu moc uzdrawiającą.
We wsi jest dwór z końca XVIII w. zbudowany przez Krzyżanowskich, a przebudowany przez Niegolewskich, położony w parku krajobrazowym z bogatym drzewostanem, oraz pozostałości zabudowań folwarcznych. Kraobraz wokół jest niezwykle malowniczy: las, zielone pagórki, tajemnicze leśne jezioro.
(C)Stowarzyszenie Nasza Gmina, Charłub 2016. All Rights Reserved